(ograniczona w czasie)
Forma terapii przeznaczona do pracy i pomocy w konkretnej sytuacji życiowej. Krótsza forma terapii trwająca od kilku do kilkudziesięciu sesji, odbywających się raz na tydzień.
Mogą z niej skorzystać osoby, które z powodu okoliczności życiowych: kryzysu, straty, żałoby odczuwają pogorszenie samopoczucia, stanu psychicznego czy brak możliwości samodzielnego poradzenia sobie z nagromadzonymi uczuciami. Ustalona wokół konkretnego celu czy obszaru życia. Jest to tzw. wątek ogniskowy – wybrany do pracy terapeutycznej, który na dany moment jest ważny z punktu widzenia osoby poszukującej pomocy. Terapeuta pomaga w omówieniu trudności i uczuć związanych z danym problemem, a także towarzyszy w poszukiwaniu jego rozwiązań np. poprzez wyrażenie emocji, zrozumienie własnych przeżyć, co pomaga w podjęciu decyzji czy łagodniejszym przejściu przez kryzys. Terapia wpływa na poprawę stanu psychicznego, a także subiektywne poczucie lepszego radzenia sobie z trudnościami.
krótkoterminowej
- zrozumienie swoich myśli, reakcji i pragnień wokół zgłaszanego tematu pracy
- zwiększenie świadomości siebie
- bardziej realistyczne ocenianie swoich celów i pragnień
- złagodzenie lub ustąpienie uciążliwych objawów
- zrozumienie przyczyn problemów w związkach
- lepsze rozumienie innych
- posiadanie większego wpływu na własne zdrowie
Terapia krótkoterminowa może służyć jako wstęp do pogłębionej pracy terapeutycznej długoterminowej - w przyszłości, jeśli zajdzie taka konieczność.
długoterminowa
Pogłębiona forma terapii służąca przyjrzeniu się i pogłębieniu wiedzy o sobie, podejmowaniu zmian w zakresie funkcjonowania, poprawie samopoczucia i relacji z innymi. Dłuższa forma psychoterapii, bez ustalonego terminu zakończenia, trwa zwykle od roku do kilku lat. Sesje odbywają się raz w tygodniu.
To oferta dla osób, których trudności wymagają pogłębiania pracy nad sobą, w tym przyjrzenia się własnej przeszłości i przyczynom trudności związanych z historią życia, relacjami ze znaczącymi osobami oraz ich wpływowi na kształtowanie się osobowości i rozwój. W czasie terapii omawia się szczegółowo ważne wydarzenia, relacje, reakcje emocjonalne i zachowania, z uwzględnieniem przeżywanych uczuć i konfliktów wewnętrznych. Terapeuta korzysta z możliwości omawiania tego, co dzieje się w relacji między nim, a pacjentem, by lepiej zrozumieć i pomóc mu w lepszym funkcjonowaniu w innych relacjach interpersonalnych.
Celem terapii jest wzmocnienie siebie poprzez lepsze rozumienie i wyrażanie siebie, rozpoznanie swoich pragnień oraz dokonywanie bardziej świadomych wyborów życiowych. Jej celem jest trwała zmiana w funkcjonowaniu danej osoby oraz jej stanu psychicznego i zwiększenie poczucia satysfakcji z życia. Sesje psychoterapii odbywają się systematycznie raz w tygodniu i trwają 50 minut.
długoterminowej
- trwałe zmiany w funkcjonowaniu zauważane przez jednostkę i jej otoczenie
- ustanie lub zmniejszenie objawów np. lęku, niepokoju
- zwiększenie samoświadomości: własnych potrzeb i pragnień
- zyskanie umiejętności nazywania i wyrażania własnych potrzeb i uczuć
- pogłębienie umiejętności stawiania zdrowych granic
- zaakceptowanie okoliczności, których nie da się zmienić
- poprawa jakości relacji
- zwiększenie satysfakcji z życia