Psychoterapia
psychodynamiczna

Pracuję w nurcie psychoterapii psychodynamicznej. To spojrzenie na jednostkę z uwzględnieniem jej nieuświadomionych mechanizmów, konfliktów wewnętrznych przy wyborach życiowych i zachowaniach. Osoba poszukująca pomocy dzieli się swoimi skojarzeniami, myślami i uczuciami czy pragnieniami. Omawiamy jej obecne trudności w kontekście wcześniejszych doświadczeń, ważnych relacji czy historii rodziny. 

W toku terapii, to co wcześniej nieświadome staje się bardziej dostępne, bo zostaje poddane refleksji, co umożliwia zmianę zachowań czy poprawę samopoczucia. Psychoterapia pomaga w zmiejszeniu cierpienia i zwiększeniu satysfakcji z życia oraz zrozumieniu siebie i rozwiązaniu własnych trudności. 

Bliska jest mi idea łączenia, a nie dzielenia. Korzystam z wiedzy i kompetencji zdobytej w pracy z rodzinami czy dziećmi i młodzieżą, psychoedukacji czy warsztatu trenera.

W toku terapii odnoszę się i omawiam nie tylko trudności pacjenta w relacjach spoza gabinetu psychoterapeutycznego, ale także te odnoszące się do mojej relacji z nim. Spojrzenie na wzajemne odczucia czy oczekiwania w bezpiecznej przestrzeni pozwala na tworzenie bardziej satysfakcjonujących relacji poza nim.

Zakładam, że osoba, która do mnie przychodzi przynosi zarazem rozwiązanie swoich trudności, a moim zadaniem pomoc w dotarciu do tych rozwiązań. Dlatego proces terapeutyczny wymaga zbudowania bezpiecznej relacji terapeutycznej i współpracy obu stron. Wspólna praca pozwala dostrzec, zrozumieć i wcielić w życie pozytywne zmiany oraz symbolicznie ”pożegnać się”, z tym czego już nie można zmienić (przeszłości czy doznanych w niej krzywd).

W terapii pojawiają się trudne momenty i sytuacje. Istnieje wtedy pokusa, by się nimi nie zajmować, nie rozmawiać na ich temat i nie zgłębiać ich przyczyn. Przekornie, tym bardziej należy od nich nie uciekać i omówić na sesjach, wyrazić, to co zwykle (w sytuacjach pozaterapeutycznych) niewyrażane. Dzięki temu uda się zadbać o siebie, a zdobyta wiedza o sobie i umiejętności wyrażania siebie zaowocują w przyszłości.

Dobra terapia to taka, która działa długo po jej zakończeniu!

 
Jakość
i profesjonalizm

W trosce o dbałość wykonywanych usług pracuję pod stałą superwizją. Uczestniczę w grupie superwizyjnej, a także w szkoleniach.

Odbyłam własną terapię. By zapewnić jak najlepszą jakość swojej pracy spełniam się w obszarach pozazawodowych:)

W swojej pracy kieruję się założeniami profesjonalnej odpowiedzialności psychoterapeuty oraz Kodeksem Etyczno-Zawodowym Psychologa. Jestem członkiem Samorządu Zawodowego Psychologów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Dbając o jakość oferowanej pomocy stale poszerzam wiedzę i podnoszę kwalifikacje oraz współpracuję z innymi specjalistami.